مقبره حکیم نباتی

سید ابوالقاسم متخلص به نباتی و مشهور به مجنون شاه و خان چوبانی فرزند میر یحیی (ملقب به سید محترم اوشتبینی) به سال 1191 ه.ق ( 1777 م ) در روستای اوشتبین (اوچ دیبین) از قرای قره داغ تولد یافت.  تحصیلات مقدماتی خود را همراه با حشم داری و باغبانی در زادگاهش گذراند. سپس برای تحصیلات عالی رهسپار تبریز شد و در مدرسه طالبیه که یکی از مراکز مهم علمی و مذهبی آن دوران بود، تحصیلات خود را تکمیل نمود.
وی رفته رفته به عرفان گرایید و ضمن تحصیل به مطالعه آثار بزرگان پرداخت. زیبائیهای طبیعت و کوهستان وحشی قره داغ طبع شاعری او را بجوش آورد و با الهام گرفتن از آثار عرفا و شعرای قبل از خود به سرودن اشعار زیبایی به ترکی آذربایجانی و فارسی پرداخت.سید ابوالقاسم  نباتی در تکمیل مراتب معنوی و درک انفاس قدسی به دارالارشاد اردبیل عزیمت کرده و در آنجا از محضر عارف عصر شیخ صدرالدین اردبیلی تلمذ نمود و از دست پیر خود شاخه نباتی را گرفت که سرّ تخلص نباتی نیز در این نهفته است. بعدها به اهر رفت و در بقعه شیخ شهاب الدین اهری گوشه ریاضت و عزلت گزید.او با خلق آثار عرفانی و به کارگیری صنایع معنوی و لفظی با زبان بسیار صمیمی و شیوا مورد توجه ادبا، شعرا و عرفا قرار گرفت. شهرت نباتی نه تنها در ایران بلکه در قفقاز و آناتولی نیز فراگیر شده است.
اشعار ترکی و فارسی حکیم نباتی در سبک های کرمی، قارا کهری، گرایلی و نغمه های کردی سروده شده است.از آثار دیگر نباتی علاوه بر دو دیوان ترکی و فارسی، منظومه ای است به نام "عین العشق" که به سال 1332ه.ق در لاهور به طبع رسیده است. شاعر اکثر عمر خود را در زادگاهش اوشتبین سپری کرد و به سال 1262 ه.ق ( 1845 م ) در همانجا وفات یافت.
مقبره این عارف جلیل القدر به پیشنهاد معاونت فرهنگی، اجتماعی و گردشگری منطقه آزاد ارس و همت معاونت عمران و امور زیربنایی از مهرماه 1388 آغاز و در شهریور ماه 1390 به هزینه 3.500.000.000 ریالی جهت زیارت علاقمندان ان بزرگوار احداث گردید.